Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco málo o tomto krásném plemeni

Historie:Šeltie, pocházející ze Shetlandských ostrovů severně od Skotska, kde se začaly vyvíjet již v sedmnáctém století. Nevypadaly však vždy tak, jako dnes. Ze začátku by se daly přirovnat spíše k malé border collii.Do své dnešní podoby se dostaly až kolem roku 1940. Do této doby byl vzhled každého jedince dost rozmanitý. Hlavní příčinou takových rozdílů bylo, že se anglický kennel klub nemohl dohodnou na standartní výšce a preferovaly se úplně jiné kostry než dnes. Někteří chovatelé se chtěli přiblížit vzhledu malé kolie a tak se dostávali do chovu šeltií malí jedinci kolií, kteří však krom krásy srsti zadělali na věčné problémy s výškou  ve vrzích.  Na rozvoji šeltie se nepodílela zdaleka jen kolie, spíše naopak. Kolie dodala pouze konečný elegantní vzhled, původem jsou šeltie pravděpodobně potomky špicovitých a severských plemen, Kavalír king charles španělů a částečně májí také podobný původ jako border collie.

 

Povaha:O šeltiích se dá říci, že je to bezproblémové plemeno, se sladkým výrazem a milou povahou. Je velice inteligentní a vnímavá a právě pro tuto vlastnost se nehodí ke každému. Bude určitě špatně snášet nervózního člověka, jelikož je citově labilní a neunese hrubost a řev, v takovém případě vám vyhlásí stávku. Je velice učenlivá a chápavá a proto jí výcvik nedělá velké problémy. Některé šeltie, ale v důsledku své vnímavosti přehnaně reagují na rušivé podněty a to pak může limitovat jejich pracovní upotřebitelnost.  Nejvíce perlí v Agility, kde se uplatní jejich přesnost, některé šeltie vynikají často i velikou rychlostí. V poslední době se u nás objevuje stále více velice šikovných šeltiček v disciplíně "Tanec se psem". I když je šeltie původně pes ovčácký a pudy pást mají šeltie dodnes, u nás se tato disciplína u šeltií příliš nevidí. 

 

Genetika barev: vyskytují se ve čtyřech uznaných zbarveních: 

 

tricolor je černý pes s tříslovými znaky a bílou barvou v tzv. irských znacích

 

blue merle, česky modrý s merlováním a opět tříslovými a bílými znaky,

 

  sable, česky zlatá (lze rozlišit na dominantní, také zlatobílou a s vlohou pro tricolor, někdy označovanou dark sable, která se obvykle pozná podle tmavějšího pláště)

 

 a bicolor (označuje bi-black, tedy černobílou a bi-blue, což je vlastně blue merle obě zbarvení bez tříslové).

 

Uznávanou barvou by byla i black and tan, neboli černá s pálením, ale kvůli velké popularitě bílých znaků nejspíše toto zbarvení zcela vymizelo. 

 

Mezi další objevující se zbarvení u šeltií jsou nežádoucí Sable merle vznikající zakázaným spojením zlaté a bluemerle a 

 

double merle, které se objevuje při spojení dvou blue merle (toto spojení není kupodivu zakázané, ale má vysokou mortalitu a nerodí se zdraví jedinci. Spojení takových jedinců

může způsobit slepotu, hluchotu. Může se objevit i takzvaný extrémní strakáč, toto zbarvení se může vyskytnout při spojení dvou jedinců s "white efektem", což je přílišné rozšíření bílých znaků.ebo se štěňata rodí bez některé končetiny).

 

 

 

ObrazekObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Favourable Blood Pressure associated with older people

(APakCeally, 9. 10. 2018 6:20)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-de-france/

Dodatek..

(Hanča, 3. 3. 2008 16:01)

a za každou vykonanou potřebu venku ji musíte moooc pochválit a dát ji třeba piškotu

Re: Dodatek..

(kuku, 12. 3. 2017 16:57)

jo no hani máš pravdu

tobrí

(blbka , 12. 3. 2017 16:55)

gvgvjhvtcgjcviszys

ahoj

(kája mikulecká, 12. 3. 2017 16:52)

super

Pozvánka

(Táňula, 26. 2. 2012 10:05)

Srdečně zveme všechny milovníky pejsků voříšků a psů bez pp i s pp na 4.ročník pošumavské výstavy psů o Alíkův pohár 7.7.2012 spojenou z 2.ČESKOU NÁRODNÍ VÝSTAVOU VOŘÍŠKŮ O TITUL ČESKÝ NÁRODNÍ ŠAMPION VOŘÍŠEK 2012 uzávěrky přihlášek 1.termín 15.5.2012-2.termín 30.5.2012 přihlášky a propozice na www.alikuvpohar.estranky.cz

čuraní

(brtník, 3. 3. 2008 20:03)

to neni štěně sou ji 4 roky a tohle stim pochavalením sem zkoušel pokažde když se vyčurala venku tak dostala pochoutky.a když se vyčurala tak chtěla pochoutku ale ja ji vtom vymachal čumak.

odpověď

(Hanča, 3. 3. 2008 15:59)

Ahoj náhodou jsem navštívila tyto stránky a našla tenhle komentář. Zatím na něj nikdo neodpověděl tak to ted dělám já. Nesmíte štěněti namáčet čumák do loužičky to je vaše vina ... tudíž si ho tam namočte sám. Pokaždém jídle a spánku ji musíte vzít okamžitě ven! Když vidítě, že čůra třeba jen zvyšte hlas a řekněte např. fuj, ne, nesmíš! A opět popadněte a vezměte ven. Krom toho takové štěně chce tak každé 2hodiny venčit !Ano zní to na moc práce a oplatíse to ! Takže pokadé když se nají, vyspí, vyčůrá a nebo už čůrá jí musíte popadnout a vzít ven!!!!!!

čuraní

(brtník, 1. 3. 2008 18:23)

jak mam trestat šeltie když se mi vyčura na podlahu.pokažde když to uděla tak ji vtom pořadně vymacham čumak ale nepomahato.taghle ji musim machat čumak i 3krat děně.